سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۱/۰۴/۱۵
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر علی اکبر
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۷۷
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۲۶۰
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

ولادت و تحصیلات

آیت الله حاج شیخ محمدکاظم مهدوی دامغانی در جمادی‌الاولی سال ۱۳۱۶ قمری در روستای شمس‌آباد دامغان دیده به جهان گشود. پدرش آخوند ملا علی اکبر، از متقیان عصر خود بود که پس از تحصیل سطوح علوم حوزوی در مشهد به دامغان برگشت و به ترویج احکام الهی پرداخت.

آیت الله شیخ محمد کاظم دامغانی در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و علی رغم دشواری های زندگی به کسب دانش روی آورد و تا سن دوازده‌سالگی، قرآن و مقداری از صرف و نحو مقدماتی را در مدرسه مطلب خان دامغان فراگرفت. او به همراه کاروانی با پای پیاده به مشهد مقدس مشرف گردید تا در تا در جوار مرقد ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به ادامه تحصیلات خود بپردازد.

وی در مدرسه دو درب ساکن شد و ادبیات عرب، منطق و حکمت قدیم را نزد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری و فاضل بسطامی آموخت.

ایشان سطوح را از محضر آیات سید جعفر شهرستانی، شیخ محمد نهاوندی ،شیخ حسن برسی و شیخ محمد قوچانی فراگرفت و سپس در دروس خارج آیت الله حاج میرزا محمد آقازاده کفائی (فرزند ارشد آخوند خراسانی) به مدت سیزده سال، آیت الله میرزا مهدی غروی اصفهانی (مؤسس مکتب تفکیک) به مدت ده سال و همچنین آیت الله حاج‌آقا حسین قمی و آیت الله حاج شیخ موسی خوانساری (صاحب حاشیه مکاسب) شرکت کرد و به درجه رفیع اجتهاد نائل آمد.

هجرت به نجف اشرف

آیت الله دامغانی در سال ۱۳۵۲ قمری به نجف اشرف مشرف شد و از دروس اساتید بنام نجف مانند آیات عظام میرزای نائینی، آقا ضیاءالدین عراقی و حاج سید ابوالحسن اصفهانی کسب فیض نمود و پس از طی مراتب علمی، مفتخر به اجازه اجتهاد از سوی  اساتید گردید.

ایشان علاوه بر اجازه اجتهاد، اجازاتی در نقل حدیث و امور حسبیه از آیات عظام سید حسین طباطبایی قمی، سید محمد حجت کوه کمری، شیخ آقا بزرگ تهرانی، شیخ محمد صالح حائری مازندانی، سید محمود شاهررودی و برخی دیگر از بزرگان ، دریافت نمود و پس از مدتی به مشهد مقدس بازگشت.

مرحوم آیت الله دامغانی در کنار تحصیل و تحقیق ، به تدریس در حوزه علمیه نیز پرداخت و شاگردان بسیاری تربیت کرد. وی علاوه بر تدریس سطوح عالیه و درس خارج فقه و اصول، به برپایی جلسات تفسیر و اخلاق نیز اهتمام ورزید و به همین خاطر، شب های پنج شنبه جلساتی را جهت گروهی از طلاب برگزار می کرد.

ویژگی های اخلاقی

رهبر معظم انقلاب درباره ایشان فرمودند: «آقای حاج شیخ کاظم دامغانی در میان عناصر حوزه به فضل اشتهار داشتند.» همچنین آیت الله خامنه ای در سخنان خود در جمع مردم دامغان، ضمن تجلیل از ایشان بیان کردند:

«در مشهد هم مرحوم آیت الله دامغانی از مدرسان معروف مشهد و شخصیت برجسته ای در زمان جوانی ما بود.»

سجایای اخلاقی، صراحت لهجه، اجتناب از هر گونه تظاهر و ارادت به خاندان اهل بیت علیه السلام از صفات برجسته روحی  مرحوم آیت الله دامغانی بود.

آیت الله دامغانی از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۶ قمری به تدریس اشتغال داشت و پس‌ازآنکه عارضه خونریزی مغزی منجر به فلج شدن ایشان گردید، وی به توصیه پزشکان کمتر در مدارس و اجتماعات حاضر می شد، ولی حلقه تدریس او با حضور برخی از فضلا در منزلش تشکیل شد و تا یک سال قبل از فوتش نیز ادامه داشت.

ارتحال

سرانجام این عالم ربانی و عاشق خاندان عصمت و رسالت، در ماه شعبان سال ۱۴۰۱ قمری مصادف با تیر ماه سال ۱۳۶۰ شمسی دار فانی را وداع گفت و پس از تشییع با شکوهی ، در «دارالزهد» حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

از ایشان آثار و تألیفاتی مانند تقریرات فقه و اصول برخی اساتیدشان باقی مانده است که تاکنون  چاپ نشده و از وی تنها، مقدمه ای بر کتاب «معارف القرآن یا حجه البالغه» شیخ عبدالله یزدی ، منتشر شده است.

از اقدامات اجتماعی این عالم ربانی نیز، می توان به مرمت مسجد جامع دامغان در سال ۱۳۸۱ قمری اشاره نمود.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.